Szkoła Podstawowa im. Ziemi Sandomierskiej w Słupczy

Prawa dziecka Prawa i obowiązki ucznia Kalendarz roku szkolnego  Kalendarz świąt różnych
Aktualności
Galeria
Konkursy
Dla uczniów
Dla rodziców
Pracownicy
Podręczniki
O szkole
Patron
Pobieranie
Archiwum
Linki
Kontakt




















Aktualności 2012/2013
Zakończenie roku szkolnego

„Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy.
Ważnych jest kilka tych chwil, tych na które czekamy…”

Marek Grechuta

Dnia 28 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013.
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, nauczyciele, pracownicy obsługi szkoły, rodzice i oczywiście uczniowie, którzy z niecierpliwością czekali na ten dzień.
Akademię rozpoczął tradycyjny Polonez w wykonaniu uczniów klasy szóstej, dla których był to szczególny dzień. Ponadto młodzież przygotowała montaż słowno-muzyczny, w którym powspominała lata spędzone w murach tej szkoły, wyraziła swą wdzięczność nauczycielom, pracownikom obsługi i rodzicom oraz przeprosiła za niewłaściwe zachowania.
W drugiej części uroczystości głos zabrała Pani Dyrektor, która wręczyła świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe najlepszym uczniom naszej szkoły. Wszystkim uczniom i pracownikom szkoły życzymy miłego odpoczynku!


Zakopane- Murzasichle

W dniach 12-13 czerwca odbyła się szkolna wycieczka do Zakopanego. Uczniowie mieli okazję nie tylko podziwiać piękne górskie pejzaże, ale również sprawdzić swoje możliwości fizyczne w Dolinie Kościeliskiej, Mroźnej Jamie, Gubałówce, czy na „najtrudniejszym” szlaku w Zakopanem – na Krupówkach. Dopełnieniem górskich wojaży był pobyt na basenach termalnych w Bukowinie Tatrzańskiej. Uczniowie, z głowami pełnymi wrażeń, wspomnień i nowymi doświadczeniami, wrócili do szkolnej rzeczywistości.


Przegląd Małych Form Teatralnych

28 maja uczniowie klasy piątej reprezentowali naszą szkolę w Przeglądzie Małych Form Teatralnych Sandomierzu, organizowanym przez Wydział Ruchu Drogowego i Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach oraz Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Tematyka konkursu dotyczyła propagowania zasad bezpiecznego zachowania się na drogach, promowania zdrowego stylu życia oraz ukazywania alternatywnych form spędzania czasu wolnego. Uczniowie pod kierunkiem pani Edyty Gajdy przygotowali przedstawienie pt. „Agresji mówimy: NIE!”.
Małym aktorom udało się wywalczyć drugie miejsce. Serdecznie gratulujemy!


Piknik Rodzinny

2 czerwca 2013 roku  w Słupczy odbył się II Piknik Rodzinny pod hasłem „Wszystkie dzieci nasze są”. Organizatorem pikniku była Szkoła Podstawowa im. Ziemi Sandomierskiej w Słupczy we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Dwikozach.
Dla uczestników imprezy  przygotowano wiele atrakcji. Piknik rozpoczęły występy artystyczne uczniów Szkoły Podstawowej w Słupczy, którzy przygotowali recytacje wierszy Juliana Tuwima oraz inscenizacje utworów:
„Rzepka” i „Spóźniony słowik”. Przedstawili skecze związane z życiem rodziny. Całość dopełniły piosenki, również tematycznie związane z rodziną. Zakończeniem pierwszej części uroczystości był pokaz tańca nowoczesnego w wykonaniu uczniów. Następnie na scenie pojawił  się iluzjonista - pan Grzegorz Pietruszka, który dał pokaz magii
i czarów. Nie zabrakło również występu lokalnego zespołu ludowego „Słupczanie”. Dużym zainteresowaniem cieszył się występ zawodowej pary tanecznej z Chełma - pani Olgi Borsuk i pana Karola Chruścickiego oraz  konkurs taneczny, w którym brały udział dzieci z całej gminny Dwikozy. Podczas pikniku wiele działo się również poza sceną. Na najmłodszych czekały zjeżdżalnie i trampoliny. Dzieci wraz z rodzicami mogły wziąć udział w zawodach i konkursach sportowych z ciekawymi nagrodami. Uczestnicy imprezy mieli okazję obejrzeć nowoczesny wóz strażacki  oraz przejechać się policyjnym radiowozem. W punkcie medycznym dyżurowali ratownicy, którzy pokazali jak udzielać pierwszej pomocy.
Piknik był jednocześnie dniem otwartym szkoły. Można więc  było zapoznać się z bazą lokalową i dydaktyczną szkoły, porozmawiać z nauczycielami. Całość zakończyła zabawa taneczna.
Uroczystość ta stanowiła doskonałą okazję do integracji lokalnej społeczności. Dyrektor i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Ziemi Sandomierskiej w Słupczy dziękują wszystkim sponsorom indywidualnym oraz organizacjom lokalnym, które wspomogły realizację inicjatywy pikniku rodzinnego.


Tuwim w Mściowie

W Szkole Podstawowej w Mściowie odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Juliana Tuwima dla uczniów klas I-III. Uczniowie naszej szkoły przygotowali najbardziej znane wiersze poety m.in. „Lokomotywę”, „Zosię Samosię”, „Okulary”, „O Grzesiu Kłamczuchu”, „Spóźnionego słowika” itp. Było to kolejne wydarzenie kulturalne z okazji Roku Tuwima, a dla naszych małych recytatorów nowe doświadczenie sceniczne.


Rok Juliana Tuwima

„Mowa majowa, słowa - jak wiosna,

Toczy się nowa składnia radosna.”

J. Tuwim 

Z okazji Roku Tuwima odbył się w naszej szkole Konkurs Recytatorski oraz Konkurs Plastyczny „Twórczość Juliana Tuwima – słowem i pędzlem malowana” - projekt okładki książki - „Najpiękniejsze wiersze Juliana Tuwima”. Do obu konkursów przystąpili uczniowie klas młodszych i starszych, rywalizując w dwóch grupach wiekowych. Uczniowie zaprezentowali wysoki poziom artystyczny, czym zachwycili zgromadzoną publiczność,a przede wszystkim jury, które miało twardy orzech do zgryzienia, wybierając laureatów obu konkursów. A oto oni:

Konkurs Recytatorski

Klasy I-III

I miejsce: Amelia Janiszewska – „Zosia Samosia”
II miejsce ex aequo:
   Jakub Czerniawski – „”Murzynek Bambo”
   Julia Teter – „ W aeroplanie”            

III miejsce:  Bartosz Gradziński – „O Grzesiu kłamczuchu”

Klasy IV-VI

I miejsce: Wiktoria Piotrowska – „Słoń Trąbalski”

II miejsce ex aequo:
    Klaudia Czerniawska – „Szczęście”
    Emilia Nowak – „Murzynek Bambo”

III miejsce: Oliwia Dryja – „List do dzieci”

Konkurs Plastyczny:

Klasy I-III

I miejsce: Patrycja Duma

II miejsce: Maja Kozak

III miejsce: Bartosz Gradziński

Klasy V-VI

I miejsce: Emilia Nowak

II miejsce ex aequo:
    Magdalena Araszkiewicz
    Klaudia Czerniawska

III miejsce: Małgorzata Drobiazg


Dzień Języków Obcych

15 maja w naszej szkole zorganizowany został Dzień Języków Obcych. Z tej okazji uczniowie, pod opieką Pani Agaty Bąk i Pani Barbary Kozyry, przygotowali występ artystyczny: przedstawienie, piosenki, wiersze oraz konkursy. Miejmy nadzieję, że takie akcje uświadomią uczniom, jak ważna jest nauka języków innych krajów i sprawią,
że języki przestana być obce!


Klub 4H

Zakończył się właśnie projekt ekologiczny „Na ratunek pszczołom”, który odbył się w ramach działania Klubu 4H im. Ziemi Sandomierskiej. Pierwszym etapem projektu było spotkanie z panem prof. dr hab. Kazimierzem Wiechem. Wykład przybliżył uczniom  najważniejsze rzeczy związane z pszczołami, miodem i roślinami miododajnymi.
Na jego podstawie, po zakupie odpowiednich roślin i krzewów ,z wielkim zaangażowaniem uczniowie przystąpiliśmy do sadzenia i siania zakupionych roślin. Praca była ciężka, gdyż należało przygotować miejsce pod rabatę, skopać ziemię, wywieźć wypielone chwasty. Po zaplanowaniu wyglądu  ogródka uczniowie przystąpili do posadzenia krzewów, w taki sposób aby nie zniszczyć ich korzeni. Posiali również nasiona roślin miododajnych.
Drugi etap to konkurs recytatorski, a trzeci konkurs plastyczny, którego celem konkursu było rozwijanie wyobraźni
i twórczej wrażliwości estetycznej na piękno kwiatów i ogrodów miododajnych. Uczniowie wykonali pracę plastyczne w formacie A3 lub A4 dowolną techniką. Projekt zakończono miłym i smacznym akcentem - degustacją żywności opartej na  miodzie. Uczniowie z chęcią kosztowali wypieków, których ważnym składnikiem jest miód i próbowali dwóch rodzajów miodu: lipowego i wielokwiatowego. Wszystkie działania, które podjęli uczniowie podczas tego projektu dały im do zrozumienia jak ważne jest tworzenie ogrodów miododajnych i
ratowanie pszczół. Produkcja żywności i równowaga biologiczna w przyrodzie zależy właśnie od tych pracowitych owadów, które zapylają wszystkie rośliny. Członkowie Klubu 4H obiecali dbać o rabatę miododajną i tym samym przyczyniać się do ratowania pszczół.


Narodowe Święto Trzeciego Maja

„Jakże jesteśmy szczęśliwe, dziś my - polskie dzieci, w wolnym urodzone kraju!
Jakże jasno dziś nam Biały Orzeł świeci w dniu Trzeciego Maja!
Dziś w wolnej Polsce naród cały święci ten dzień radosny,
dzień wolności i chwały, święto wiosny!”

Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Była ona drugą konstytucją w świecie - po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. - spisaną ustawą tego typu . Konstytucja była próbą radykalnego uzdrowienia państwa i wyeliminowania wpływów obcych mocarstw, czego dalszą konsekwencją była wojna w obronie konstytucji i kolejne rozbiory. Autorami Konstytucji 3 Maja byli : król Stanisław August Poniatowski , Ignacy Potocki , Hugo Kołłątaj , któremu przypisuje się ostateczną jej redakcje. Konstytucja 3 maja 1791r. dokonywała zasadniczej przemiany przestarzałego ustroju politycznego Rzeczpospolitej, wprowadziła podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Uczniowie naszej szkoły dla uczczenia tej ważnej daty przygotowali program artystyczny, który był montażem słowno-muzycznym, składającym się z pięknych tradycyjnych pieśni patriotycznych, wierszy wybitnych polskich poetów i historii uchwalenia Konstytucji 3 Maja.. Pod dumnie rozpostartą flagą narodową mogliśmy poczuć łączność z pokoleniami, które krwią płaciły za wolność Ojczyzny.

 

Wiosenne sprzątanie Pieprzówek

W sobotę 27 kwietnia na terenie rezerwatu przyrodniczego Góry Pieprzowe  w Sandomierzu, pod patronatem PTTK Oddział Sandomierz i Ośrodka Promowania Przedsiębiorczości, odbyło się wielkie wiosenne sprzątanie w ramach projektu "Gmina Dwikozy w partnerstwie ze środowiskiem". W akcję zaangażowali się uczniowie naszej szkoły.
Pod opieką nauczycieli, Pani Edyty Gajdy i Pana Grzegorza Kwietnia, chętnie pomagali w sprzątaniu tego malowniczego miejsca, nie kryjąc swojej satysfakcji z wykonanej pracy.


Światowy Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi to największe święto ekologiczne, obchodzone od 1970 roku w 192 krajach świata. Co roku odbywa się ono w czwarty poniedziałek kwietnia, w tym roku to 22 kwietnia. Dzień Ziemi ma za zadnie upowszechnić właściwe postępowanie ze zbiórką śmieci oraz zachęcić do segregowania odpadów oraz informować o korzyściach płynących z recyklingu. Podczas spaceru do lasu przy parku znajdujemy wyrzucone śmieci a nawet zużyty eklektyczny sprzęt domowy tzw. elektroodpady. Warto wiedzieć, jak postępować z takimi odpadami i jak zachować się w lesie, gdyż przez nasze złe nawyk,i leśne zwierzęta są pokaleczone, giną lub uciekają z zanieczyszczonego środowiska. Uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Marty Kasprzyckiej przygotowali inscenizację, która zachęcała do konieczności dbania o stan środowiska, upowszechniania właściwego postępowania z elektroodpadami i zachęcenia do segregowania śmieci. Przedstawienie, w które uczniowie włożyli wiele trudu, zostało wystawione na Przeglądzie Małych Form Scenicznych w Sandomierzu. Wszystkie starania dzieci zostały docenione przez jury konkursu, które przyznało im I miejsce.


Sprawdzian szóstoklasisty

Za szóstoklasistami pierwszy wielki sprawdzian w ich życiu. Test odbył się 4 kwietnia o godz. 9.00 i trwał 60 minut. Jakie zadania pojawiły się na sprawdzianie?
Uczniowie mieli za zadanie napisać list do koleżanki lub kolegi, zachęcający ją do przeczytania książki.
Musieli także uzasadnić, dlaczego należy wypowiadać się poprawnie w języku polskim. W części matematycznej szóstoklasiści musieli m.in. obliczyć pole i obwód wielokąta, wykonać obliczenia na ułamkach zwykłych
i dziesiętnych, czy ustalić godzinę dotarcia do biblioteki. W sumie 21 zamkniętych pytań i 6 otwartych, z których maksymalnie można uzyskać 40 punktów. Sprawdzian szóstoklasisty, zwany testem kompetencyjnym, ma kontrolować nie tylko wiedzę ucznia, ale i jego umiejętności. Dzięki sprawdzianowi można ocenić, w jakim stopniu uczniowie opanowali czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji oraz wykorzystywanie wiedzy
w praktyce. Uczestnictwo w sprawdzianie szóstoklasisty jest obowiązkowe - to jeden z warunków ukończenia szkoły podstawowej.
W całej Polsce test rozwiązywało ponad 360 tys. szóstoklasistów z ok. 13,5 tys. szkół podstawowych. Testy rozwiązane przez szóstoklasistów zostały zakodowane; sprawdzać je będą egzaminatorzy z Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych. Swoje wyniki uczniowie poznają w czerwcu. Za wszystkich trzymamy kciuki!


Apel Wielkanocny

„Nie ten przegrywa, kto upada, ale ten, kto nie potrafi się podnieść…”
„Czasami ktoś upadnie, bo się za bardzo boi i dlatego się przewraca. Nie bój się, a będziesz szedł dalej.”

Wielkanoc - to najstarsze i najważniejsze święto w chrześcijańskiej tradycji. W czasach, gdy człowiek skłonny jest skupiać się głównie na zewnętrznej oprawie tych świąt, warto zwrócić myśl ku temu, co w nich najistotniejsze.
Temu właśnie poświęcony został apel zorganizowany w dniu 27 marca, w Wielką Środę, który wprowadził nas
w atmosferę Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych.


W krainie Narnii

We wtorek, 26 marca 2013 r., uczniowie klas starszych obejrzeli w Domu Katolickim w Sandomierzu spektakl pod tytułem „W krainie Narnii”, oparty na kultowej powieści Clive’a Staplesa Lewisa, w wykonaniu aktorów z Teatru Współczesnego z Krakowa.
Historia, znana również z filmowej wersji, tym razem została opowiedziana w nowy, zaskakujący sposób,
w atrakcyjnej teatralnej adaptacji.
Ciekawym pomysłem było zastosowanie nowoczesnej technologii komputerowej. Żywą grę aktorów połączono ze specjalnym nagraniem filmowym. Charakter mroźnej krainy podkreślały migocące światełka imitujące śnieg. Czarodziejska różdżka Czarownicy świeciła niczym laser. Całość dopełniała doskonała muzyka.
Uczniowie zwrócili uwagę na scenografię – dość oszczędną, ale mimo wszystko bardzo pomysłową. Na scenie znajdowało się zaledwie kilka rekwizytów, które zmieniały swą funkcję, w zależności od sceny. To szafa znajdowała się cały czas w centrum uwagi.
Po wyjściu z sali młodzież chętnie dzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat spektaklu. Nie ukrywali swojego zadowolenia. Za zaletę sztuki uznali częsty dowcip, a przede wszystkim zastosowanie efektów specjalnych.


Pinokio” zamiast wagarów

21 marca, w ramach telewizyjnego projektu „Internetowy Teatr TVP dla szkół”, przeprowadzona została w naszej szkole kolejna transmisja. Tym razem uczniowie mogli obejrzeć spektakl „Pinokio” ze szczecińskiego Teatru Lalek „Pleciuga”.
Pinokio – tytułowy bohater znanej powieści Carla Collodiego, ma już równo 130 lat, a wciąż zachwyca dzieci na całym świecie. W teatralnej inscenizacji historii drewnianego pajacyka, kukiełkowe postacie występowały razem
z lalkowymi animatorami – prawdziwymi aktorami. To kolejne, a zarazem nowe doświadczenie kulturalne dla młodych widzów z naszej szkoły.


Międzynarodowy Dzień Kobiet

„Dzień Kobiet, Dzień Kobiet! Niech każdy się dowie...”

Popularną niegdyś piosenką „Dzień Kobiet, Dzień Kobiet! Niech każdy się dowie, że dzisiaj jest święto kobiet…”,
a dziś w nowoczesnej aranżacji, rozpoczął się szkolny apel z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.Chłopcy przygotowali krótki montaż słowno-muzyczny na temat tego święta, by wyrazić tym swój szacunek dla dziewcząt
i kobiet naszej szkoły. Wszystkie Panie, te młodsze i te starsze, otrzymały życzenia, kwiaty i słodycze.
Panowie! Pamiętajcie, że Dzień Kobiet możemy obchodzić codziennie!


Spektakl „Pogotowie Rysia Ryszarda”

Dnia 26 lutego 2013 r. gościła po raz drugi w naszej szkole Krakowska mobilna scena dziecięca. Tym razem aktorzy przedstawili widowisko artystyczne o tematyce edukacyjno – profilaktycznej „Pogotowie Rysia Ryszarda”. Spektakl poświęcony był nauce udzielania pierwszej pomocy w czasie wypadków, które najczęściej przytrafiają się dzieciom podczas zabawy.


Musical „Ania z Zielonego Wzgórza”

W ramach nowatorskiego programu TVP Kielce - „Internetowego Teatru TVP dla szkół”, 20 lutego uczniowie naszej szkoły obejrzeli musical „Ania z Zielonego Wzgórza”, oparty na znanej powieści Lucy Maud Montgomery
w wykonaniu aktorów Teatru Muzycznego w Poznaniu.
Poprzez łącze internetowe na tablicy multimedialnej uczniowie, wraz z teatralną publicznością w Poznaniu, obejrzeli na żywo sceniczną wersję perypetii rudowłosej Ani Shirley, słynącej z gadulstwa, bogatej wyobraźni i błyskotliwości, w reżyserii Moniki Martini Madej i wspaniałej oprawie muzycznej, skomponowanej przez Macieja Szymańskiego.
Projekt TVP Kielce skierowany jest do uczniów szkół z małych miejscowości, którzy mają ograniczone możliwości uczestniczenia w ważnych i ambitnych wydarzeniach kulturalnych i artystycznych. Z myślą o nich najlepsze teatry
w całej Polsce, zapraszane do udziału w nowatorskiej telewizyjnej inicjatywie, przygotowują kolejne repertuarowe oferty.


Walentynki

Walentynki - to coroczne międzynarodowe święto zakochanych, przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od imienia św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w kościele katolickim obchodzone jest właśnie tego dnia.
Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Do Polski obchody walentynkowe trafiły w latach 90. XX wieku z kultury francuskiej i krajów anglosaskich.
Tradycją walentynek stało się wzajemne wręczanie sobie ozdobnych karteczek, najczęściej
w kształcie serca, opatrzonych walentynkowym wierszykiem, a często i miłosnym wyznaniem. Ze świętem tym łączy się również zwyczaj obdarowywania upominkami w postaci kwiatów, słodyczy, pluszowych maskotek.
Z tej okazji Samorząd Uczniowski naszej szkoły, wraz z opiekunami, przygotował specjalny wystrój szkoły, 11 lutego zorganizował dyskotekę, a 14 lutego zabawę w pocztę walentynkową.
Dla całej społeczności szkolnej był to czas wzajemnego szacunku i sympatii. Bądźmy dla siebie życzliwi nie tylko od święta!

 


Marsz Puławiaków

Dnia 9 lutego 2013 r. w Szkole Podstawowej w Słupczy miała miejsce wyjątkowa patriotyczna uroczystość.
Już po raz dziewiąty zorganizowano Marsz Puławiaków, który miał na celu upamiętnienie wydarzeń związanych ze 150. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego.
Uroczystość tę otworzyła dyrektor szkoły - pani Barbara Majewska.
Następnie uczniowie Szkoły Podstawowej w Słupczy zaprezentowali część artystyczną, poświęconą bohaterom tego zrywu narodowego.
Po występie nastąpiła odprawa uczestników Marszu, a w imieniu władz regionu głos zabrał zastępca Wójta Gminy p. Albin Gradziński.
Do zgromadzonych przemówił również księdz kapelan i udzielił wszystkim błogosławieństwa. Uczestnicy Marszu Puławiaków, żegnani przez uczniów, nauczycieli, gości oraz licznie zgromadzoną społeczność lokalną, odmaszerowali spod szkoły w kierunku Dwikozów.

Multimedialna lekcja filmowa

5 lutego 2013 r. uczniowie z klas młodszych uczestniczyli w Multimedialnej Lekcji Filmowej w Domu Katolickim
w Sandomierzu. Pierwsza część spotkania miała charakter wykładu, połączonego z multimedialnymi prezentacjami. Zajęcia te pozwoliły uczniom odkryć interesujący świat animacji.
Poznali techniki charakterystyczne dla tego typu filmu, np. animacja rysunkowa, wycinankowa, lalkowa, komputerowa, światła itp. Ponadto dowiedzieli się,
w jaki sposób rejestruje się animacje na filmie, poznali sposoby łączenia różnych technik animacyjnych.
W drugiej części lekcji uczniowie zostali zaproszeni na projekcję filmu „Wyspa Dinozaura 2”.

 


Bal karnawałowy

Karnawał to czas balów i zabaw. W czasie karnawału bawią się nie tylko dorośli, ale jest to również wspaniała okazja do szalonej zabawy dla dzieci, która daje im ogromną radość.
31 stycznia w naszej szkole odbył się Bal Karnawałowy, popularnie zwany „Choinką”. Młodzież bawiła się przy najlepszych polskich i zagranicznych piosenkach. Wśród najpopularniejszych przebojów karnawału zdecydowanie królowały dwa hity: „Ona tańczy dla mnie” polskiego zespołu Weekend oraz „Gangnam Style” koreańskiego rapera Psy.
W czasie zabawy odbył się konkurs „Najlepszy strój karnawałowy”, w dwóch kategoriach wiekowych.
Jury, po długich i burzliwych obradach, wybrało najlepsze przebrania:

w kategorii uczniowie klas IV – VI:

I miejsce – Mateusz Tarłowski,

II miejsce – Oliwia Dryja,

III miejsce ex aequo – Adrian Jabłoński, Przemysław Kawęcki

w kategorii uczniowie klas I - III:

I miejsce ex aequo – Maja Czerniawska, Patrycja Duma, Amelia Janiszewska, Julia Kolera, Angelika Miemczyńska

II miejsce ex aequo – Bartłomiej Gradziński, Weronika Kolera, Mateusz Kozieja, Mateusz Marchewka,
Bartosz Mazur, Oskar Wójcik

III miejsce ex aequo – Michał Kołacz, Bartłomiej Maciąg, Adam Mazur, Oliwer Miszuta

Jak na prawdziwym balu wybrani zostali królowie parkietu, czyli „Król i Królowa Balu”. Po długich i wnikliwych obserwacjach, jury wybrało zgrany duet – Emilię NowakKrólową Balu i Mateusza Tarłowskiego – Króla Balu.

Loteria „DLA IGORA”

31 stycznia, podczas szkolnego Balu Karnawałowego, zorganizowana została zbiórka pieniędzy dla Igora z Winiar. Chłopiec kilka miesięcy temu uległ poważnemu wypadkowi drogowemu.
Samorząd Szkoły Podstawowej w Słupczy, wraz z opiekunami, zorganizował loterię, w czasie której uczniowie kupowali zabawki, maskotki i gry. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na rehabilitację Igora. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji. Igorowi życzymy dużo zdrowia!


Dzień Babci i Dziadka

Jak co roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Z tej okazji uczniowie, pod opieka pani B. Faryniarz, M. Kasprzyckiej i D. Sawickiej, dla dostojnych gości, przygotowali specjalny występ: humorystyczny quiz „Familiada”, scenki z życia dziadków, piosenki i układy taneczne. Dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami. Po części artystycznej uczniowie złożyli życzenia i rozdali drobne upominki, a rodzice przygotowali słodki poczęstunek.


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

13 stycznia 2013 r. nasza szkoła wzięła aktywny udział w 21. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Finał WOŚP to jednodniowa publiczna zbiórka pieniędzy, organizowana przez fundację Jerzego Owsiaka. Odbywa się co roku, tradycyjnie w drugą niedzielę stycznia. W tym roku zorganizowana została dla ratowania życia dzieci oraz godnej opieki seniorów.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy III: Patrycja Duma, Jagoda Miękus
i Julia Teter oraz z klasy IV: Oliwia Dryja, Natalia Drypa, Sandra Drypa, Emilia Nowak i Wiktoria Witecka.
Wolontariuszki z klasy IV kwestowały rano pod kościołem parafialnym w Dwikozach oraz po południu w Publicznym Gimnazjum w Dwikozach. Dziewczynki z klasy III przygotowały występ artystyczny - piosenkę i układ taneczny. Zaprezentowały się na scenie sztabu WOŚP w PG w Dwikozach.
Na twarzach naszych małych wolontariuszek wyraźnie widać było zapał i pozytywną energię, co dodatkowo przyciągało ofiarodawców.
Aktualnie uzbieraną kwotę można śledzić na stronie fundacji: www.wosp.org.pl


„Bajkowe jasełka”

21 grudnia 2012 r. w Szkole Podstawowej w Słupczy odbyły się jasełka bożonarodzeniowe. Uczniowie, pod kierunkiem pana Sławomira Hebdy i pani Marty Kasprzyckiej, przygotowali tradycyjne przedstawienie.
Do stajenki, w której nad Dzieciątkiem czuwali Maryja i Józef, przybywali bohaterowie ze znanych bajek: Dziewczynka z zapałkami, Pinokio, Smerfetka, Pszczółka Maja, Rybak, Czerwony Kapturek, Calineczka, Sierotka Marysia itp. Wszystkie te postacie symbolizowały  różne postawy i zachowania. Występom towarzyszył chór aniołów, śpiewający najpiękniejsze kolędy. Odczytany został również fragment Ewangelii wg św. Łukasza, który przypomniał nam prawdziwe wydarzenia z Betlejem.
Oprawa artystyczna, wystrój sali, kostiumy oraz zaangażowanie młodych aktorów sprawiły, że wszyscy przenieśli się w świąteczny nastrój, a przesłanie płynące z opowieści, skłaniało do refleksji.
Na koniec uroczystości głos zabrała pani dyrektor Barbara Majewska, która podziękowała opiekunom i małym aktorom za zaangażowanie. Złożyła także wszystkim świąteczne i noworoczne życzenia.


Spektakl teatralny „Hipcio Chlipcio”

Dnia 20 grudnia 2012 r. gościła w naszej szkole „Krakowska mobilna scena dziecięca”. Uczniowie mieli okazję obejrzeć widowisko artystyczne pt. „Hipcio Chlipcio”. Myślą przewodnią przedstawienia było hasło: „Wyśmiewanie drugiego, jest nie w modzie kolego!".
Spektakl, w którym bohaterami były zwierzęta: żyrafa, hipopotam oraz zebra, ukazał dzieciom wartość prawdziwej i szczerej przyjaźni oraz zwrócił uwagę młodym widzom na to, że nie można z nikogo drwić, gdyż takie zachowanie jest naganne.
Występ teatralny sprawił dzieciom wiele radości i zadowolenia. Wątki humorystyczne wywołały śmiech, a ćwiczenia z żyrafą pozwoliły na aktywność ruchową.


Najznakomitsze historie biblijne

5 grudnia 2012 r. uczniowie z klas IV, V i VI obejrzeli na scenie Domu Katolickiego
w Sandomierzu spektakl pt. „Najznakomitsze historie biblijne dla dzieci” w wykonaniu Teatru Młodego Widza z Wolimierza.
Ideą tego teatru jest tworzenie sztuki, która mówi o otaczającym świecie, aktualnych problemach i dylematach młodego widza.
Aktorzy w sposób niekonwencjonalny i nowoczesny przedstawili najpiękniejsze opowieści biblijne: „Stworzenie świata”, „Pierwsi ludzie w raju”, „Wieża Babel”, „Historia Hioba”, „Arka Noego”, „ Walka Dawida z Goliatem”, „O synu marnotrawnym”, „Salomonowa mądrość”.
Widzowie byli pod dużym wrażeniem. W sposób ciekawy, niebanalny i nowoczesny poznali piękne i wciąż aktualne historie biblijne.
Wszystkie opowieści miały na celu skłonić młodego widza do przemyśleń
i zastanowienia się nad tym, jakie wartości liczą się naprawdę w życiu człowieka.

 


Andrzejki

W wigilię świętego Andrzeja odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Jak tradycja nakazuję, uroczystość rozpoczęto wróżbami andrzejkowymi, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. Uczniowie klasy szóstej zamienili się we wróżki i zapraszali do swoich stanowisk. Każdy mógł  poznać swój przyszły los przelewając wosk. Uczniowie wróżyli sobie z: obierków z jabłek, kubków, kart, patyczkowych liter, mieli możliwość poznania imiona przyszłego wybranka przekuwając serca z imionami. Najwięcej osób ciekawych było swojego przyszłego zawodu.
Andrzejki to wspaniała okazja do dobrej zabawy, przeniesienia się choć na chwile w świat wróżb, magii i czarów, ale to też okazja do zapoznania dzieci z polskimi zwyczajami.
Gra świateł, wspaniała muzyka i konkurs karaoke sprawiły, że uczniowie wspaniale się bawili.


Święto odzyskania niepodległości

Dnia 11 listopada 2012 roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym w Dwikozach. To wyjątkowe święto związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę, zgromadziło przedstawicieli wszystkich szkół i organizacji  gminy Dwikozy, którzy przybyli do kościoła z pocztami sztandarowymi. Uroczystość tę uświetniła także obecność najwyższych władz naszej gminy z Wójtem panem Markiem Łukaszkiem na czele. Po  uroczystej mszy świętej uczniowie Szkoły Podstawowe im. Ziemi Sandomierskiej w Słupczy zaprezentowali program artystyczny pt: „Polska droga do wolności” ukazujący martyrologię i walkę narodu polskiego  o odzyskanie upragnionej wolności. Po zakończonej uroczystości nastąpił przemarsz wszystkich zgromadzonych pod Pomnik Powstańców z 1863 roku. Po krótkim  okolicznościowym przemówieniu  Wójta gminy, przedstawiciele władz złożyli wiązanki kwiatów  i zapalili znicze, po czym chwilą ciszy obecni  uczcili pamięć wszystkich poległych za wolność naszej ojczyzny.


Wycieczka do fabryki ozdób choinkowych

W dniu 5 listopada odbyła się szkolna wycieczka do fabryki ozdób choinkowych w Nowej Dębie. Uczniowie mogli poznać tajniki powstawania szklanych bombek choinkowych, wykonywanych ręcznie zgodnie z wieloletnią tradycją.
Po fabryce oprowadzał nas przewodnik, który opowiedział  uczniom o najnowszych i najmodniejszych wzorach bombek. Pokazał również jak wygląda proces ich tworzenia.
Na początku zaprezentowano dzieciom długie szklane rurki, z których po ogrzaniu nad palnikiem ogniowym, wydmuchuje się kule różnej wielkości. Zanim powstanie bombka o nietypowym kształcie, sporządza się odpowiednie szkice i formy. Wtedy ze szklanych rurek wydmuchuje się potrzebny kształt, a następnie wkłada do formy. Dzieci mogły zobaczyć jak powstaje bombka w kształcie serca. Kolejnym etapem powstawania baniek to ich srebrzenie. Następnie bombki trafiają do farbiarni, gdzie nadaje się im różne kolory poprzez zanurzenie w odpowiedniej farbie. Potem kolorowe już bombki trafiają do suszarni i dekoratorni, gdzie powstają prawdziwe dzieła sztuki.
Uczniowie mogli podziwiać ogromną ekspozycję, złożoną z niepowtarzalnych egzemplarzy bombek. Przepiękna kolorystyka, wzory i różnorodność form spowodowały, że nie można było oderwać oczu od tych świątecznych arcydzieł. Szczególną uwagę zwiedzających zwróciły oryginalne i wyrafinowane kształty, takie jak: piłka nożna, wóz strażacki, wóz policyjny, pieski, Mikołaje, choinki, a także jajka Faberge.
Ostatnim punktem naszego pobytu w fabryce był zakup bombek. Z bogatej oferty każdy z uczniów mógł wybrać coś dla siebie lub bliskich.
Dzięki tej wycieczce wielu uczniów przekonało się na własne oczy, że produkcja bombek to bardzo trudna praca, wymagająca przede wszystkim talentu, ale i cierpliwości.


Projektor – wolontariat studencki

29 października nasz szkoła gościła studentów Politechniki Rzeszowski, którzy w ramach wolontariatu przygotowali dwa projekty edukacyjne:

W ramach pierwszych zajęć uczniowie zapoznali się z pojęciem, zakresem i znaczeniem pierwszej pomocy. Poznali ogólne zasady postępowania na miejscu wypadku, udzielania pierwszej pomocy i zaopatrzenia zranień, krwotoków, złamań czy zwichnięć. Każdy z uczestników miała możliwość wykonania resuscytacji krążeniowo – oddechowej na manekinie .
Podczas drugich zajęć studencki prezentowali różnego typu roboty. Potrafiły one pokonywać przeszkody, tańczyć
a nawet śpiewać. Studenci zaprezentowali między innymi robota, który potrafił ułożyć kostkę Rubika. Uczniowie mieli również możliwość sterownia prezentowanymi robotami.

 
Dzień Patrona Szkoły

Ziemio Sandomierska
Ziemio lessowa
Ziemio-Ojczyzno

Tyś przeżyła losów tyle
Tyle bitew
Tyle strzałów

Z serc gorących
Z krwi płynącej
Twoje dzieje utkane

W dniu 12 października obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły – Ziemi Sandomierskiej. Z tej okazji uczniowie, pod opieką Pani Marty Kasprzyckiej, przygotowali apel – montaż słowno-muzyczny, ukazujący ciekawą historię, kulturę, walory przyrodnicze i tradycje naszego regionu.


Wycieczka do Sandomierza

„Cudze chwalicie, swego nie znacie…”

W dniu 3 października 2012 r. klasa szósta wraz z wychowawczynią Edyta Gajdą udała się na wycieczkę do Sandomierza śladami ojca Mateusza.
Celem wyjazdu było odwiedzenie najciekawszych miejsc Sandomierza oraz integracja zespołu klasowego.
Choć dzień był dżdżysty i pochmurny, wszystkim od rana dopisywał humor. Pozytywne nastawienie sprawiło,
że wszystkim nad głową świeciło słońce!
Nasz spacer rozpoczęliśmy od Placu Papieskiego, potem udaliśmy się nad Bulwar Piłsudskiego nad Wisłą Następnie podziwialiśmy widoki z dziedzińca zamkowego. Zwiedziliśmy także Bazylikę Katedralną, podziwialiśmy architekturę Starego Rynku. Zmierzając do Parku Piszczele, przeszliśmy przez Furtę Dominikańską, czyli Ucho Igielne. Odwiedzając najciekawsze miejsca, przypominaliśmy znane legendy sandomierskie.
Punktem kulminacyjnym naszego wyjazdu było spotkanie integracyjne w pizzerii „Pizza Park”.
Choć wycieczka była krótka, to zapewne każdy będzie ją mile wspominał, bo wszyscy dobrze się bawili.

 


Ślubowanie klasy pierwszej i Dzień Nauczyciela


Nauczycielu, niech perłami będą Twoje słowa, światłem Twoje rady, prawem Twe zasady, lecz serce Twe niech przepełnia miłość”.
/
Janusz Korczak/

Dnia 15 października w naszej szkole odbyła się uroczystość Ślubowania Klasy Pierwszej oraz Dzień Nauczyciela.
Akademia rozpoczęła się o godz. 11. Pierwsza głos zabrała Pani Dyrektor – Barbara Majewska, która przywitała wszystkich przybyłych gości, uczniów oraz rodziców.
Pierwszym punktem uroczystości było Ślubowanie Klasy Pierwszej. Pierwszoklasiści zostali przyjęci w poczet uczniów naszej szkoły. Z tej okazji najmłodsi uczniowie, pod opieką Pani Marty Kasprzyckiej, przygotowali przedstawienie pt. „Szkoła pod Buczyną”. Za swój występ zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Druga część akademii należała do szóstoklasistów. Uczniowie, pod opieką Pani Anny Chmiel i Pani Edyty Gajdy, przygotowali dla nauczycieli i pracowników obsługi „Koncert Życzeń” oraz skecze związane tematycznie z życiem szkoły. Publiczność aplauzem doceniła występy uczniów.
Po części artystycznej głos zabrali zaproszeni goście, współpracujący ze szkołą, którzy złożyli życzenia nauczycielom i pracownikom obsługi szkoły.
Na koniec uroczystości ponownie głos zabrała Pani Dyrektor, która przyłączyła się do życzeń. Swoje przemówienie zakończyła słowami wybitnego pedagoga - Janusza Korczaka, które były myślą przewodnią tegorocznej akademii:
„Nauczycielu, niech perłami będą Twoje słowa, światłem Twoje rady, prawem Twe zasady, lecz serce Twe niech przepełnia miłość”.

Planetarium

24 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niezwykłym pokazie astronomicznym w przenośnym planetarium.
Nadmuchiwana srebrna kopuła, pokryta materiałem zapewniającym we wnętrzu ciemność oraz zastosowanie specjalnego projektora, pozwoliło uczniom odbyć niezwykła podróż w świat astronomii.

Akcja Sprzątanie Świata 2012

Jak co roku nasza szkoła uczestniczyła w akcji „Sprzątanie świata”. Każda klasa sprzątała wyznaczony teren. Uczniowie bardzo zaangażowali się w tę akcję i starali się jak najdokładniej wykonać swoje zadanie.
Na własne oczy przekonali się, że mimo wielu działań różnych służb, wciąż powstają dzikie i nielegalne wysypiska śmieci w naszej okolicy.
W sumie zebraliśmy kilka pełnych worków śmieci.Akcja stała się doskonałą okazją do dyskusji na temat ekologii,
a także refleksji nad tym, jak każdy z nas może codziennie dbać o naszą planetę, chociażby segregując śmieci.
Kampania „Sprzątanie świata” udowadnia, że każdy - przy odrobinie dobrej woli – może w konkretny sposób wpłynąć na środowisko i pomóc przyrodzie.

 


Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013.

8 00 - msza święta w kościele parafialnym w Dwikozach
9 00 - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

Nowy rok szkolny rozpoczął się mszą świętą w kościele w Dwikozach.
W szkole pani Dyrektor powitała wszystkich przybyłych gości, rodziców, grono pedagogiczne i uczniów.
Starsi uczniowie przygotowali inscenizację, aby w miły sposób powitać tegorocznych pierwszoklasistów.
Sprawy organizacyjne i krótkie spotkania z wychowawcami zakończyło pierwsze tegoroczne spotkanie.